Cum arată casa Danei Rogoz de la Viscri, după toate renovările. Parcă e un muzeu!

În urmă cu aproximativ cinci ani, Dana Rogoz și regizorul Radu Dragomir, soțul ei, și-au cumpărat o casă la Viscri. Locuința nu era în cel mai bun stadiu, interiorul fiind aproape distrus. Acum însă, lucrările s-au încheiat, iar actrița prezintă interiorul casei.

Dana Rogoz a ales să împărtășească cu fanii tot procesul renovării, dezvăluind că amenajarea locuinței nu au fost făcute la întâmplare sau în grabă, ci cu toată atenția pentru detalii.

 

Imagine

„Am renovat si amenajat casuta de la Viscri cu toata dragostea. De la consolidarea fundației, la reconstruirea unori ziduri complet dărâmate de timp, de la dusumeaua de lemn si pana la sobele de teracota, nimic nu a fost ales intamplator sau in pripa. Da, nu numai ca nu am grăbit procesul, ba chiar ne-am bucurat sa ne dam timp de decizie pentru fiecare alegere, pana in cele mai mici detalii”, a transmis Dana Rogoz pe rețelele sociale, unde a atașat mai multe imagini cu rezultatul final.

Imagine

Fiecare element al casei a fost ales cu grijă, inclusiv mobilierul, care nu a fost achiziționat dintr-o singură dată, ci treptat, în funcție de inspirație și de poveștile pe care le poartă.

„Un dulap vechi adus din Mediaș, un altul de pe langa Miercurea Ciuc, un ceas luat dintr-o sura din vecini sau un pat adus de prin alt sat sasesc, vechi de 100 de ani. Fiecare piesă are o poveste a ei si a fost cu grijă aleasa de către noi”, a dezvăluit actrița.

Imagine

Din această grijă pentru detalii și dragoste pentru tradiții s-a născut și colaborarea cu brandul Genuin, rezultând o colecție de perne brodate care completează povestea casei. Dana Rogoz a explicat cum a luat naștere acest proiect: „Eu am fost cea care a mers către Oana, pe care o admir de mult timp pentru felul in care a crescut Genuin, spunandu-i ca impreuna putem crea o colectie care sa ne bucure sufletul. Dupa nenumărate probe si mostre de in si ata, de nuanțe alese din sute de variante, am creat aceasta colectie de perne si fete de perne brodate, cu elemente care se regăsesc deja in casuta noastra, transformand procesul intr-unul foarte personal”.

Imagine

Colecția este inspirată direct din estetica și culorile casei: de la motivele sobelor până la nuanțele alese pentru fațadă și tâmplărie, totul a fost gândit să se completeze armonios. „De la motivele sobelor noastre, pana la culorile alese pentru fațada casei sau tâmplărie, totul se leagă si se completează, ca sa întregească aceasta poveste”, a explicat vedeta.

Imagine

Produsele sunt 100% românești, de la inspirație până la manufactură, și sunt rodul prieteniei dintre cele două antreprenoare implicate: „Speram sa va bucure, sa va înfrumusețeze căminul, sa va trezească un sentiment de liniște, de acasa, dar si de mândrie, caci vorbim de un produs 100% romanesc, de la inspiratie si pana la manufactura, născut din prietenia, dar si admirația reciproca, a doua antreprenoare curajoase si iubitoare de frumos.”, a încheiat Dana Rogoz.

Imagine

Sursa: Tabu.RO

ARTICOLE RECOMANDATE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

ULTIMELE ȘTIRI