ROMÂNIA CÂȘTIGĂ EUROPEANUL U20 LA BASCHET MASCULIN, LA PITEȘTI!

Selecţionata României a câştigat Campionatul European de baschet masculin – EuroBasket Under-20, Divizia B, de la Piteşti, obținând promovarea în Divizia A.

România a învins Ucraina în finala EuroBasket Under-20, Divizia B, cu scorul de 80-58 (18-12, 25-18, 21-13, 16-15). Echipa românească a terminat neînvinsă turneul de la Piteşti, obținând promovarea în elita europeană, Divizia A. Agerpres notează că jucătorii cheie au fost Denis Bădălău, Andrei Oinaru și Dragoş Lungu.

În finala mică, Finlanda a învins Olanda cu 73-56. Primarul Cristian Gentea al Piteștiului a primit premiul „HOSTING AWARD” din partea FIBA pentru găzduirea evenimentului. Pitești Arena a fost lăudată pentru atmosfera creată și pentru nivelul de calitate al competiției.

Sursa: Realitatea de Arges